Tí z vás, čo pamätajú socializmus, si zrejme ešte vybavia smogové mraky, ktoré sa od jesene do jari zdvíhali nad mestami a dedinami, kde sa topilo prevažne uhlím, briketami či koksom. Niektorí ľudia tu dokonca spaľovali všetko, čo mali po ruke a čoho sa chceli zbaviť, napríklad staré plastové hračky, kusy nábytku, linoleum a pod. Do ovzdušia sa potom dostávalo mnoho jedovatých splodín a zasiahlo to nielen okolitú prírodu, ale aj tamojšie obyvateľstvo. Najmä nebezpečné dioxíny potom mohli vyvolávať rakovinu aj u mladších ročníkov a spôsobovať rôzne alergie, astmu, zažívacie a neurologické problémy a ďalšie choroby.
Tieto staré zvyklosti si niektorí ľudia preniesli aj do súčasnej doby a nemajú záujem o zmenu svojho životného štýlu a prístupu k životnému prostrediu a ostatným ľuďom. Od roku 2024 však aj na ne bude platiť prísny meter. V súčasnej dobe sú podľa novely zákona ohľadom zvýšenia právnej ochrany ovzdušia a životného prostredia Lexante.sk v platnosti isté zmeny, ktoré oprávňujú vykonávať kontroly v miestach s podozrením na znečisťovanie ovzdušia, a ktoré tiež budú regulovať zdroje znečistenia tým, že nebude povolená ich prevádzka, pokiaľ budú emisie prekračovať povolené hodnoty.
V praxi to napríklad znamená, že kontrolné orgány môžu vymáhať aj veľmi vysoké pokuty za znečistenie ovzdušia, a to nielen u spoločností, ktoré pri výrobe produkujú toxické spaliny a ďalšie znečisťujúce látky, ale aj u domácností. Táto výrazná zmena prístupu k znečisteniu ovzdušia sa premietne u každého majiteľa rodinného domu či rekreačného objektu, kde sa napríklad kúria pevnými palivami, a kde je možné spaľovať plasty a ďalší odpad, produkujúci pri spaľovaní toxické látky.
Malo by to zasiahnuť najmä osoby, ktoré obťažujú svojím správaním okolia, a spaľujú to, čo do kachlí či do kotla vôbec nepatrí. Najprv budú pri podnete na túto činnosť varovaní, že môžu porušovať zákon, a druhýkrát už u nich vykoná inšpekcia kontrolu a ak bude treba, nastanú prípadné sankcie.